Více než polovina dospělých Čechů si dlouhodobě spoří. Nejčastěji na důchod, pro děti, na vybavení domácnosti nebo na dovolenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK...
Více než polovina dospělých Čechů si dlouhodobě spoří. Nejčastěji na důchod, pro děti, na vybavení domácnosti nebo na dovolenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK...
Více než tři roky existuje v ČR možnost správy majetku skrz tzv. svěřenské fondy, jejichž vznik umožnil až nový občanský zákoník...
Do roku 2014, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník (NOZ), měli občané ČR, co se týče nakládání se svými financemi a majetkem, omezené možnosti...
Svěřenské fondy jsou v české legislativě poměrně mladou novinkou. K čemu je mohou pro své klienty využít finanční poradci? A dá se jejich prostřednictvím ukrýt majetek před exekutory či před manželkou? (video)
Emil Brož, výkonný ředitel FinFocus: Svěřenské fondy jsou běžným nástrojem ochrany majetku ve světě již mnoho let. První zmínky o svěřenských fondech ať už v jakýchkoli podobách jsou staré již 2000 let a vyplývají z římského práva. V anglosaském právu jsou již pevně zakotveny. V České republice je máme teprve od 1. ledna 2014 s příchodem nového Občanského zákoníku. Co to jsou svěřenské fondy?
Emil Brož: A k čemu se ve světě běžně používají?
Emil Brož: Napadá mě Andrej Babiš, který má svůj svěřenský fond, kam vyčlenil veškerý svůj majetek, což je asi pro svěřenské fondy největší referencí. Jsou svěřenské fondy určeny pouze takto velkým podnikatelům, nebo je mohou využít i běžní lidé? V jakých situacích se nejčastěji využívají?
Michaela Skálová, obchodní ředitelka: Andrej Babiš je pro některé reklama, pro některé spíš naopak. Svěřenské fondy jsou samozřejmě zajímavé pro bonitní lidi, kteří naakumulovali určitý majetek, který chtějí ochránit nebo ho chtějí zachovat pro další generace a chtějí určit pravidla hry, aby se např. nerozprodal a užíval se tak, jak chtějí.
Je to nákladná věc, protože je třeba zaplatit právníky, musí se nastavit pravidla hry a myslet na všechny situace, které mohou nastat, a potom samozřejmě notářský zápis a všechno. Nicméně už jsou i varianty, jak si tuto situaci může užít i méně bonitní klient.
Emil Brož: Co všechno lze do svěřenských fondů vyčlenit? Mohu tam dát svůj dům nebo svojí firmu?
Michaela Skálová: V podstatě kromě zvířat a lidí cokoli.
Emil Brož: Domácí mazlíčky si tam nemohu dát…
Michaela Skálová: To ne. Podle nového Občanského zákoníku domácí mazlíček již není věc. Majetek, nemovitosti, auta, napadají mě různé sbírky, ochranné známky, firmu i know-how, v podstatě všechno, co chcete mít ochráněno nebo u čeho chcete určit, jak s tím v budoucnu nakládat.
Emil Brož: Jaké jsou tedy motivy klientů, proč by si měli svěřenský fond založit?
Emil Brož: Do svěřenského fondu tak mohu odklonit prostředky, které chci ochránit např. před budoucím rozvodem nebo když chci ochránit své firmy před budoucí exekucí?
Emil Brož: Právě se to dá zneužít…
Emil Brož: Rozumím. Když budu dostatečně dlouho dopředu plánovat a budu vizionář, tak si založím svěřenský fond.
Michaela Skálová: Jako prevence. Máme některé klienty, kteří předpokládají, že když už mají komplikace finanční, tak toto není řešení. Je tam stále ochranná lhůta, a když je někdo už ženatý, tak před manželkou peníze ani majetek neschová. Ale do budoucna mladý člověk, který už je bonitní, tak ano. A nebo když jde podnikat, a není si jistý, tak aby pak nepřišel úplně o všechno, tak taky to je řešení.
Emil Brož: Používají se svěřenské fondy pro diverzifikaci portfolia?
Pro pokračování rozhovoru sledujte video od času 6:25.
Odborný server Investujeme.cz je mediálním partnerem projektu FINfest, v rámci něhož videorozhovor vznikl.
tel 724 708 224
email skalova@adala.cz
ič 08073104, vedena v Živnostenském rejstříku