Drobečková navigace

Úvod > Média

Média


FINANČNÍ PORADENSTVÍ 31.08.2018 | 00:000 Komentářů
 
 

Svěřenské fondy mohou hrát v portfoliu poradců zajímavou roli. Společnost Invest & Property Consulting patří mezi jejich nejvýznamnější propagátory. Jak se vyvíjela firma, která je předním hráčem na trhu svěřenských fondů? Sledujte videozáznam přednášky Ivana Machoně z konference FINfest Jaro 2018. (video)

 

Svěřenské fondy jsou alternativní nástroj pro správu klientského finančního majetku. Svěřenskými fondy se zabýváme od roku 2014, a rád bych vám představil to, čeho jsme za těch pět let dosáhli.

Myšlenka vzniku IPC vznikla již v roce 2008, kdy jsme začali vytvářet první investiční portfolia. Začali jsme klientům spravovat jejich majetek. V té době ještě ne v rámci svěřenských fondů. Někteří z nich nevěděli, jakým způsobem svůj majetek spravovat, ale věděli, že naše společnost dokáže s jejich majetkem pracovat. Současně jim dokáže nabídnout zajímavé benefity.

Rok 2014 (01:50)

V tomto roce jsme založili společnost INVEST & PROPERTY CONSULTING. Tenkrát ještě s.r.o. Začali jsme osahávat svěřenské fondy a zajímat se o možnost zajímavé nabídky a benefitu pro klienty. Vytvářeli jsme první smluvní dokumentace a založili jsme první svěřenský fond, který byl ve výši 1,4 mil. Kč.

Svěřenské fondy (02:28)

Možnost sjednávat svěřenské fondy je zde od 1. 1. 2014 a to dle nového Občanského zákoníku. Podstatou svěřenských fondů je správa cizího majetku. Nabízí to mnoho výhod a alternativ. Jsme profesionální správci svěřenských fondů a nabízíme plnohodnotný servis.

Rok 2015 (03:20)

Začali jsme vytvářet nové postupy a spolupráci s právníky a notáři, kteří jsou důležitou součástí při správě cizího majetku. Sjednáváme prvních dvanáct svěřenských fondů. První roky (2014, 2015) byly roky, kdy u nás všichni dělali všechno a naše produkty jsme nepouštěli do zprostředkovatelských sítí. To proto, že jsme si chtěli vyzkoušet, že naše myšlenka, kterou chceme přenést, je správná. Že cesta, kterou jsme si zvolili, je správná a jsme schopni toho hodně nabídnout.

Rok 2016 (04:10)

Společnost se transformovala na akciovou společnost. Chtěli jsme dát punc naší kvalitní práci a transparentnosti. Přestěhovali jsme se do nových kanceláří. Začali jsme nabírat nové obchodní partnery a naše produkty již jsou částečně pouštěny do zprostředkovatelských sítí. Sjednali jsme 77 svěřenských fondů.

Rok 2017 (04:39)

V tomto roce jsme se již rozhodli, že budeme přesně definovat strukturu společnosti. Vytvořili jsme samostatná oddělení a naše produkty pouštíme do zprostředkovatelských sítí. Nechceme jít cestou kvantity, že budeme spolupracovat s každým. Zacilujeme se na menší skupiny profesionálních poradců, kteří se zabývají širokým portfoliem produktů. Ti, kteří umí investice a s klienty to myslí opravdově.

Ono se to samozřejmě lehce řekne, ale nechceme jít kvantitou. Chceme garantovat bezproblémovost našich služeb. Začali jsme budovat obchodní síť. Spustili jsme náš obchodní systém, který má pro obchodníky přinést velké ulehčení a pohodu při sjednávání svěřenských fondů.

V květnu 2017 se oficiálně představujeme na FINfestu, kde představujeme naše produkty a navazujme další spolupráce. V září 2017 pořádáme pro obchodní partnery první společnou akci. Představujeme jim, jak investujeme peníze a jak pracujeme se svěřeným majetkem. Přijali jsme strategické manažery a spouštíme webové stránky.

V říjnu se opět stěhujeme. To je již potřetí. Začínali jsme v jedné kanceláři, následně ve čtyřech a nyní jich je kolem 16. Jsme tam schopni nabídnou veškerý servis a služby. V listopadu se opět účastníme FINfestu, který byl náš druhý.

Rok 2017 byl pro nás průlomový. Sjednali jsme 305 svěřenských fondů a vzali jsme do správy 91 mil. Kč. Což si myslím, že je docela vysoké číslo. Svědčí o tom, že cesta, kterou jsme nastolili je ta správná. Že naše produkty mají smysl a nabízejí něco jiného, než doposud poradci a zprostředkovatelé znali.

Rok 2018 (07:32)

Od 1. 1. 2018 vzniká v ČR rejstřík svěřenských fondů, které nově vznikají až po zápisu do tohoto registru. Měli jsme první společnou akci pro naše obchodní partnery na autodromu v Brně. Zde jsme chtěli odměnit naše obchodní partnery za skvělou spolupráci.

Letošní rok jde opět raketově nahoru. Za prvních pět měsíců jsme založili 305 svěřenských fondů (což je shodné s celým rokem 2017) v objemu 72 mil. Kč. To nám opět ukazuje naši správnou cestu. Klienti na naše produkty slyší a máme jim co nabídnout.

Měnili jsme trošku logo. Celý název je zbytečně dlouhý. Při aktualizaci našich produktů jsme zjistili, že se nikdo nepředstavuje INVEST & PROPERTY CONSULTING, ale všichni slyší na IPC. Proto jsme trochu změnili logo. Náš strom se do loga nevejde, tak jsme jej museli dát trochu ven. Nové logo postupně měníme na našich materiálech.

Souhrn (10:02)

Máme 287 obchodních partnerů, 1 139 klientů, založili jsme celkem 670 svěřenských fondů. Na přednáškách ukazujeme, že spravujeme více než 1/3 všech svěřenských fondů v ČR. Ovšem uvedená čísla nám ukazují, že spravujeme více než 60 % svěřenských fondů. Myslím, že tím pádem spravovat majetek klientů umíme.

Máme 19 zaměstnanců, kteří se starají o klienty. Máme jednoduchý obchodní systém, který navádí naprosto intuitivně. Nemáme žádné papírové smlouvy. Po zaškolení jste schopni se stát samostatnou jednotkou, která umí sjednat svěřenské fondy a umí sjednat s klientem obchod. V rámci struktury naší společnosti jsou jasně definována oddělení a pozice. Na našich stránkách jsou fotky našich lidí. Nechceme být anonymní společností, chceme abyste poznávali naše obličeje.

Majetkové vazby (12:04)

Naše veškeré obchodní aktivity jsou transparentní. Veškeré majetkové vazby se dají dohledat na justici a veškeré výsledky zveřejňujeme. Jasně víte, do čeho investujeme, kde vyděláváme. Nejsou to žádné anonymní akcie dluhopisy.  Jedná se o širokou škálu oblastí. Řídíme se jenom tím, aby nám to prostě vydělávalo.

ProSpolužáky.cz (13:05)

Náš nosný projekt, který zatím máme, je společnost ProSpolužáky.cz. Jedná se o učebnice pro střední školy. Jde o hodně mediálně propíraný projekt. První byla matematika ProSpolužáky. Tento projekt se velice slibně rozvíjí. Je o něj zájem na Slovensku, jednáme o prodeji licence do Polska. Zatím jej používá 87 středních škol v ČR, přes 10 000 studentů. Projekt vyhrál několik knižních cen. Marek Liška, který s tímto projektem přišel, je pomalu mediální hvězda.

Závěr (14:15)

Myslím si, že úspěchů je hodně. Budeme rádi, když se budete o svěřenské fondy zajímat a budete se zajímat o alternativy k dosavadním produktům. Naším obchodním partnerům nabízíme motivační akce, tak aby naše spolupráce byla komfortní.

Děkuji za pozornost.

Záznam přednášky z konference FINfest Jaro 2018, jejímž je odborný server Investujeme.cz mediálním partnerem.

Lidé nejčastěji spoří na důchod, pro děti a na vybavení domácnosti

Více než polovina dospělých Čechů si dlouhodobě spoří. Nejčastěji na důchod, pro děti, na vybavení domácnosti nebo na dovolenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK...Svěřenské fondy: v čem jsou zajímavé z pohledu finančního poradce?

Více než tři roky existuje v ČR možnost správy majetku skrz tzv. svěřenské fondy, jejichž vznik umožnil až nový občanský zákoník...Správa majetku podle anglických lordů: svěřenský fond

Do roku 2014, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník (NOZ), měli občané ČR, co se týče nakládání se svými financemi a majetkem, omezené možnosti...
Svěřenské fondy v praxi finančního poradce

Svěřenské fondy - videodiskuse FINfest
INVESTICE 13.06.2018 | 00:001 Komentář
 
 

Svěřenské fondy jsou v české legislativě poměrně mladou novinkou. K čemu je mohou pro své klienty využít finanční poradci? A dá se jejich prostřednictvím ukrýt majetek před exekutory či před manželkou? (video)

 

Emil Brož, výkonný ředitel FinFocus: Svěřenské fondy jsou běžným nástrojem ochrany majetku ve světě již mnoho let. První zmínky o svěřenských fondech ať už v jakýchkoli podobách jsou staré již 2000 let a vyplývají z římského práva. V anglosaském právu jsou již pevně zakotveny. V České republice je máme teprve od 1. ledna 2014 s příchodem nového Občanského zákoníku. Co to jsou svěřenské fondy?

Ivan Machoň, obchodní manažer a lektor Invest & Property Consulting: Podstatou svěřenského fondu je správa cizího majetku, kdy klient neboli zakladatel, vyčlení majetek do svěřenského fondu, správce svěřenského fondu ho spravuje za konkrétním účelem ve prospěch stanovené osoby.

Emil Brož: A k čemu se ve světě běžně používají?

Ivan Machoň: Nejvíce se ve světě používají ke správě majetku. To znamená k převodu majetku mezi generacemi, k ochraně majetku. To je jeden z největších motivů svěřenských fondů. A vůbec užívání si plodů ze svěřenských fondů.

Emil Brož: Napadá mě Andrej Babiš, který má svůj svěřenský fond, kam vyčlenil veškerý svůj majetek, což je asi pro svěřenské fondy největší referencí. Jsou svěřenské fondy určeny pouze takto velkým podnikatelům, nebo je mohou využít i běžní lidé? V jakých situacích se nejčastěji využívají?

Michaela Skálová, obchodní ředitelka Invest & Property Consulting: Andrej Babiš je pro některé reklama, pro některé spíš naopak. Svěřenské fondy jsou samozřejmě zajímavé pro bonitní lidi, kteří naakumulovali určitý majetek, který chtějí ochránit nebo ho chtějí zachovat pro další generace a chtějí určit pravidla hry, aby se např. nerozprodal a užíval se tak, jak chtějí.

Je to nákladná věc, protože je třeba zaplatit právníky, musí se nastavit pravidla hry a myslet na všechny situace, které mohou nastat, a potom samozřejmě notářský zápis a všechno. Nicméně už jsou i varianty, jak si tuto situaci může užít i méně bonitní klient.

Emil Brož: Co všechno lze do svěřenských fondů vyčlenit? Mohu tam dát svůj dům nebo svojí firmu?

Michaela Skálová: V podstatě kromě zvířat a lidí cokoli.

Emil Brož: Domácí mazlíčky si tam nemohu dát…

Michaela Skálová: To ne. Podle nového Občanského zákoníku domácí mazlíček již není věc. Majetek, nemovitosti, auta, napadají mě různé sbírky, ochranné známky, firmu i know-how, v podstatě všechno, co chcete mít ochráněno nebo u čeho chcete určit, jak s tím v budoucnu nakládat.

Emil Brož: Jaké jsou tedy motivy klientů, proč by si měli svěřenský fond založit?

Ivan Machoň: Tím nejzásadnějším motivem pro založení svěřenského fondu je ochrana majetku. Člověk, když si naspoří či nashromáždí určitý majetek v průběhu svého života a chce si ho ochránit před určitými vlivy pro budoucí generace nebo sám pro sebe, jako je např. špatná finanční situace, která může nastat a která může skončit až exekucí či insolvencí, tak si tímto způsobem dokáže ochránit majetek jak pro budoucí generace, tak třeba sám pro sebe na stáří.

Emil Brož: Do svěřenského fondu tak mohu odklonit prostředky, které chci ochránit např. před budoucím rozvodem nebo když chci ochránit své firmy před budoucí exekucí?

Ivan Machoň: Já bych spíš viděl jako nešťastné slovo „odklonit“, protože si nepředstavme, že lze do svěřenského fondu odložit jakýkoli majetek, který chceme ochránit.

Emil Brož: Právě se to dá zneužít…

Ivan Machoň: Samozřejmě já můžu ochránit svůj majetek, který je v době, kdy ho shromažďuji a daří se mi v podnikání a vydělám si peníze, tak si je mohu tímto způsobem ochránit. To ale neznamená, že bych tam mohl ukrýt peníze před exekutory nebo před manželkou. To samozřejmě nelze. Mohu ale v době, kdy jsou ty prostředky výhradně mé, a vydělal jsem si je legálně, tak si je mohu ochránit před těmito vlivy, které mohou v průběhu mého života nastat.

Emil Brož: Rozumím. Když budu dostatečně dlouho dopředu plánovat a budu vizionář, tak si založím svěřenský fond.

Ivan Machoň: Ano, přesně tak.

Michaela Skálová: Jako prevence. Máme některé klienty, kteří předpokládají, že když už mají komplikace finanční, tak toto není řešení. Je tam stále ochranná lhůta, a když je někdo už ženatý, tak před manželkou peníze ani majetek neschová. Ale do budoucna mladý člověk, který už je bonitní, tak ano. A nebo když jde podnikat, a není si jistý, tak aby pak nepřišel úplně o všechno, tak taky to je řešení.

Emil Brož: Používají se svěřenské fondy pro diverzifikaci portfolia?

Ivan Machoň: Určitě. Je to jeden z prostředků diverzifikace, kdy si mohu tímto způsobem majetek nebo jeho část ochránit, nebo to použít jako záchrannou brzdu, když se mi např. nepovede podnikání nebo nastane těžká životní situace, tak mohu tyto prostředky používat – a nebál bych se použít slova na záchranu svého života.

Pro pokračování rozhovoru sledujte video od času 6:25.

Odborný server Investujeme.cz je mediálním partnerem projektu FINfest, v rámci něhož videorozhovor vznikl.